6 Kasım 2022 Pazar
Ana SayfaGündemHES kodu nedir?

HES kodu nedir?

HES kodu nedir? HES ne işe yarar? HES kodu nedir ne işe yarar? HES kodu paylaşım süresi nedir? HES kodu nedir nasıl alınır? HES kodu nedir sorusunun cevabı Sufle’de.

Korona virüs salgınının hayatımıza girmesi ile birlikte şimdiye dek görülmemiş uygulamalara, tedbirlere ve işlemlere tanıklık etmekteyiz. Bu uygulamalardan biri de pek tabii ki HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması.

HES kodu vasıtasıyla; virüse yakalanmış kişiler ile temaslı olan vatandaşlar, kod sorgulamasının yapıldığı kurum veya kuruluşlara alınmıyor. Böylece korona virüse yakalanmamış olan diğer vatandaşların virüsten korunması amaçlanıyor.

Ön bilgilendirmenin ardından HES kodu ile ilgili detaylı bilgilendirmeye geçelim.

HES kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. (Bkz. HES kodu nasıl alınır?)

HES Kodu, Seyahat İzin Belgesi yerine geçmez!

Seyahat izin belgesi icin E-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekir.

Seyahat izin belgesi başvurusu yapmak için buraya tıklayınız!

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

− 6 = 1

Son Yazılar

Son Yorumlar