5 Kasım 2022 Cumartesi
Ana SayfaGündemHES kodu nasıl alınır?

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? HES kodu alma işlemi nasıl yapılır? E Devlet HES kodu alma işlemi nasıl yapılır? Bu yazımızda HES kodunun nasıl alındığını anlatacağız.

Valiliklere girişlerde, SGK’daki işlemleriniz için kuruma girişlerde, devlet dairelerine girişlerde ve hatta otobüslere dahi binerken sizlerden istenen HES kodu nasıl alınır?

HES kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. (Bkz. HES kodu nedir?)

HES kodu nasıl alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, üç farklı yöntem ile alınabilmektedir.

 1. Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 2. 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  1. HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  2. Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  3. T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 3. e-Devlet ile,
  1. e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
  2. e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  3. 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

Yukarıdaki üç farklı yöntemden herhangi biri ile HES kodunuzu kolaylıkla alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

+ 52 = 58

Son Yazılar

Son Yorumlar