9 Mayıs 2022 Pazartesi
Ana SayfaAnne - ÇocukYenidoğan bebek yatağı nasıl olmalı?

Yenidoğan bebek yatağı nasıl olmalı?

Her annenin bildiği bir gerçektir; uyku, bebeğin gelişimini destekleyen en önemli faktörlerden biridir. Eğer söz konusu yenidoğan bebeğin uykusu ise, bunun bebeğin gelişiminde çok daha büyük bir yeri var. Çünkü göz bebeğin, minik yavrun bu döneminde hayatının oldukça büyük bir kısmını uyuyarak geçirecek.

Hal böyleyken sen de yenidoğan bebeğin için rahat bir uyku aracı, güzel bir yatak arıyor olabilirsin. Doğru yolda olduğunu bilmeni isterim. Doğru bir yenidoğan bebek yatağı bularak onu seçmen gerekiyor. Minik yavruna “uyusun da büyüsün” nidalarını söylerken bu konunun aslında ne kadar önemli olduğunu zaman zaman unutuyor da olabilirsin.

Peki yenidoğan bebek yatağı seçerken nelere dikkat edilmeli? Yenidoğan bebek yatağı nasıl olmalı? Yenidoğan bebek yatağının ne gibi özellikleri olmalı? Doğru yenidoğan uyku pozisyonu hangileri? Hepsini yazımda anlattım, bu soruların cevabını değerlendirmeden yatak seçimi yapmamanda fayda var!

Yenidoğan bebeğin uyku pozisyonları hakkında!

Yazının başında da ifade ettiğim gibi, bu konu çok önemli; çünkü yatış pozisyonu aslında bebeğinin sağlığını etkiliyor. Tam da bu sebeple hangi bebek yatış pozisyonu doğru, hangi bebek yatış pozisyonu yanlış, hangi yatış pozisyonları bazı riskleri barındırıyor, bunları öğrenmeli ve bebeğin için yatak tercihini de buna göre yapmalısın.

Biliyorum, sen de aynı düşüncelere sahip olduğun için şuanda bu satırları okuyorsun. Sakın tedirgin olma annesi, bebeğin için en güzel yatağı bulacağına hiç şüphe yok. 🙂

1. Bebeğin sırtüstü yatış pozisyonu

Bebeklerde en sık tercih edilen yatış pozisyonu bu olsa da saatlerce baş üzerine yatması, minik yavrunun kafasının düzleşmesine sebep olabilir. Bu nedenle de bebeğinin yönünü zaman zaman sola doğru çevirmelisin. Endişelenme, bu konuya artık daha özenli bir şekilde yaklaşacağından eminim.

Bebeklerde sırtüstü pozisyonu aslında reflü problemi için de önemli bir husus. Bebeğin başının yaklaşık 30 derece yukarıda olacak biçimde sırtüstü uyumasının, reflü probleminin azalması noktasında büyük bir rolü var. Bebeğin için bunu sağlayacak bir yatak seçimi yapman da faydalı olabilir. Zaman zaman büyük marketlerin aktüel ürün kataloglarında bu tarz ürünlere, “Bebekler için reflü yatağı!” denk gelmişsindir. Bu yatakların kendinden eğimli olduğundan dolayı çok tercih edildiğini belirtmek isterim. Yine de bir anne olarak elbette ki tercih senin. 🙂

2. Bebeğin yan tarafa yatma pozisyonu

Aslında en güvenli bebek yatış pozisyonu budur. Fakat özellikle belirtmek isterim ki yenidoğan bebeğin yana doğru sabit bir şekilde yatması maalesef şimdilik pek de mümkün değil. Bebeğinin uykuda bu şekilde kalabilmesi için sırt tarafından uygulanacak bir desteğe ihtiyacı var. Onun zarif ve minik bedenine istemeden bir zarar vermemek için çok dikkatli olmanda fayda var.

3. Bebeğin yüzüstü yatış pozisyonu

Bebeklerin yüzüstü yatması çok sakıncalı bir durum! Bebeklerin yüzüstü yatması; Allah korusun, Ani Bebek Ölümü Sendromu’nu tetikleyen bir durum. Bu pozisyonda bebeğinin nefes alamaması durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle bebeğin için yüzüstü yatış pozisyonundan kesinlikle kaçınmalısın. Bebeğin için bu pozisyondan mutlaka uzak dur.

Yenidoğan bebek yatağı seçerken nelere dikkat etmen gerek?

Uykunun önemine değindik. Yenidoğan bebekler, neredeyse bütün vakitlerini yatakta uyuyarak geçirir. Hatta günde yaklaşık 18 saate kadar uyku çekerler. Günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmesi nedeniyle yenidoğan bebek için yatak seçiminin de özenle yapılması gerekir. Narin bünyeleri ve hassas vücutları için gerekli tüm konforu bebeklere sağlayacak olan modellerden yana bir tercih yapılmalı.

 • Yazıda biraz önce yukarıda da bahsettiğim gibi yenidoğan bebeklerin yaklaşık 6. aylarına kadar Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) yaşama riskleri var (Allah korusun.) ve bu sorun uykuda görülüyor. Yatak seçiminde bunu da dikkate almak gerekiyor. Bu problemi engellemek için bebeğinin içine gömüleceği ve nefes almasını engelleyecek yumuşaklığa sahip bir yatağı kesinlikle seçmemelisin. Böyle bir yatağı seçmekten kaçınman gerekiyor.
 • Yenidoğan bebeğinle uyuya kalmamaya dikkat et! Ona ninniler söylerken daldığın uykuda ona zarar gelmesini istemezsin. Uyku halinde bebeğinin vücudunu incitmek seni çok fazla üzecektir. Bu yüzden temkinli olmanda fayda var.
 • Bebeğinle uzun süre aynı odada uyuman da onu takip edebilmen açısından oldukça önemli. Lütfen bebeğin için çok dikkatli davran, onu sık sık kontrol etmeyi ihmal etme. Bu yüzden taşınabilir yatakları da tercih edebilirsin. Soğuk günlerde, sıcak olan odada kalmayı planlıyorsanız böyle bir yatak yine senin için avantajlı olacaktır.
 • “Yenidoğan bebek yatağı sertliği nasıl olmalı?” Bu soruyu bebeğinin doğacağı gün gelinceye kadar kendine defalarca yönelttiğin olmuştur. Yatağın yumuşak olmaması gerektiğini, bunun sebep olabileceği sorunları belirtmiştim. Bebeğin için seçeceğin yatak ne çok sert, ne de çok yumuşak olmalı. Buna özellikle dikkat et.
 • Yatağın üretiminde kullanılan malzemeleri iyice kontrol etmen lazım. Yatağın imalatında sentetik ve kanserojen malzemeler kullanılmadığından emin olmalısın.
 • Bebeğin en az 1 yaşına gelene kadar kesinlikle yastık kullanmamalısın. Bu, onun nefes alımını zora sokacaktır. Bu yüzden kesinlikle yastık kullanılmamalı.
 • Pamuk, en iyi, en güzel bebek yatağı malzemesi olarak biliniyor. Fakat pamuk, doğal bir malzeme olduğu için içerisinde çeşitli organizmaları da barındırıyor olabilir ve bu durum bebeğinde alerjik etkilere sebep olabilir. Dolayısıyla pamuk, bebeğini rahatsız edebilir. Bu nedenle yenidoğan bebeğin için yatak seçimi yaparken, pamuk yerine sünger ve türevi malzemeler kullanılan yatakları tercih edebilirsin. Seçebileceğin en güvenli yatak malzemesi de zaten sünger ve türevleri olacak.
 • Yenidoğan bebek yatak ölçüsü de önemli bir husus. Yatak ölçüsü belirlenirken genellikle 60×120 ölçüsünde bebek yatağı modelleri tercih ediliyor. Fakat taşınabilir yataklarda bu durum değişebilir, ölçüler daha da küçülebilir. Önemli olan yatağın işlevi ve istenilen özelliklere uyumu.
 • Sıralanan tüm bu özelliklerin dışında yenidoğan bebekler için yatak seçiminde; bebek gazı, bebek reflüsü, bebeğin kafasında düzleşme ve benzeri bebeğin uykusunu ve yaşam kalitesini azaltan sorunları engelleyebilecek özellikleri barındırıyor olması da tercih sebebin olabilir.

Tasarımı göz kamaştıran, fakat işlevi belirttiğim özellikleri taşımayan yatak seçiminden kaçınmalısın.

Bebeğinin yatağına özen göstermelisin!

Yenidoğan bebeklerin yatak temizliği de çok önemli. Yatağın süngerine geçirebileceğin lastikli ve rahat kavranan bir alez tercih edebilirsin. Alezin üzerine müslin kumaştan dikebileceğin hassas bir yatak örtüsünü açabilirsin. Bebeğin, onu sıcak tutmak için sarıp sarmaladığında elbette ki terleyecektir. Bu nedenle belirli aralıklarla bebeğinin yatak örtüsünü (bebeğinin kıyafetleriyle birlikte) yıkayabilirsin. Bu gibi durumlar için yedek yatak örtüsü bulundurmanı da önerebilirim. 🙂

Minik yavrunu kucağına alıp kokusunu içine çektiğinde yüzünde oluşan gülümseme daim olsun.

Miniğimize mışıl mışıl tatlı uykular..

Allah rahatlık versin. 🙂

İlgili İçerikler

5 YORUMLAR

 1. Bebeğime nasıl yatak almalıyım, bebek yatağı kaç cm olmalı, eğimli mi olmalı, bebek yatağı nasıl olmalı soruları aklımı kurcalarken; aradığım tüm bu soruların cevabını yazınızda buldum. Yeni doğan bebek yatağı ile ilgili tüm püf noktaları paylaştığınız için teşekkürler.

 2. Yenidoğan bebek yatakları kategorisinde araştırma yaparken yazınıza rastladım. Fakat fark ettim ki herkes; en iyi yenidoğan bebek yatağı hangisi, yenidoğan bebek yatakları nasıl olmalı, hangi yatağı almalıyım, yenidoğan bebek yatağı sertliği nasıl olmalı, yumuşak mı olmalı, sert mi olmalı sorularını sıkça sormuş ve bu soruların cevaplarının, yenidoğan bebek yatak seçimi açısından gerçekten çok büyük bir önemi var. Yatak ne sert ne de yumuşak olmalı. Orta yumuşaklık daha ideal bir seçim olacaktır fakat seçim size kalmış. Yine de aldım gitti gerisine bakmam dememeli. Özellikle yenidoğan bebek reflü yatağının ilk zamanlarda büyük oranda öneminin olduğunu öğrenmem çok yararlı oldu, teşekkürler..

 3. Yenidoğan bebek yatağı nasıl olmalı konusundaki yaklaşımınız, vermiş olduğunuz bilgi ve tavsiyeler ve göstermiş olduğunuz hassasiyet için çok teşekkür ediyorum.

 4. Yenidoğan bebek yatağı nasıl olmalı konusundaki vermiş olduğunuz bilgi ve tavsiyeler ve göstermiş olduğunuz hassasiyet için çok teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar

Son Yorumlar