28 Nisan 2023 Cuma
Ana SayfaAnne - Çocukİsim analizi nedir, nasıl yapılır?

İsim analizi nedir, nasıl yapılır?

İsim analizi, ismin içinde geçen alfabedeki harflerin kişilerin üzerindeki etkilerine, hatta kimi zaman seslerinin frekanslarına ve isimdeki karakter sayılarına göre yapılıyor. Aynı doğum tarihinin bebeğin hal ve hareketlerindeki etkilerinin konuşulduğu gibi bebeğe verilecek ismin de onun kişilik ve karakterini etkileyeceği düşünülüyor. Zaman çerçevesinde şöyle bir tarama yaptığımızda; bu etkiyi en yakınımızdaki bebeklerin gelişimlerinde, karakter özelliklerinde görebilmek mümkün oluyor. Hatta biraz daha ileriye giderek, isim analizi için bebeğin soyağacını incelemek veya ebcet hesabı yapmak gibi yol ve yöntemler de kullanılıyor.

Birçok ebeveyn bebeklerine isim ararken, karar verilen ismi verirken oldukça stres yaşayabiliyor. Bu ismin kulağa hoş gelmesinden, hatta bebeğin büyüdüğünde isminden memnun kalması düşüncesinden ziyade; ismin taşıdığı ağırlığa ve etkiye bakmak daha çok tercih ediliyor.

Özetle, bugünlerde internette ve çeşitli kaynaklarda sıkça aranılan en güzel kız bebek isimleri ya da en güzel erkek bebek isimlerinin kulağa hoş gelmesi yeterli değil, bunu söyleyelim. Bu konu geçmişten bugüne kadar çokça tartışılmış, araştırılmış ve ebeveynler bu doğrultuda isim arayışına girmişlerdir.

Sen de bebeğinin ismine karar verdiğinde bu ismi bizimle ve diğer annelerle ve anne adaylarıyla yorumlarda paylaş olur mu? Bebeğinin ismine nasıl verdiğini, ne gibi değerlendirmelerde bulunduğunu öğrenmek birçok annenin işini kolaylaştıracaktır.

Dipnot: Bu minvaldeki çalışmalara, yani isim analizine akrofonoli de deniyor.

İlgili İçerikler

1 Yorum

  1. İsim analizi çalışmanız çok faydalı olmuş emeğinize sağlık. Gerçekten çok önemli konulardan biri olduğuna inanıyorum, verdiğiniz bilgilerde çok açıklayıcı olmuş teşekkürler.🤗

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar

Son Yorumlar